Projekt ma pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym lub chcącym wspólnie z innymi założyć przedsiębiorstwo społeczne.
Projekt „Rozwój przedsiębiorczości społecznej – nowe możliwości i sposoby rozwoju” (Skrót projektu: SocEnter)
Numer projektu: 2021-1-PL01-KA220-ADU-000030093
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
Zbierzemy doświadczenia funkcjonowania spółdzielni socjalnych z różnych krajów UE i analizując wszystkie aspekty działania, postaramy się znaleźć uniwersalne zasady, które pomogą osobom zakładającym lub zakładającym przedsiębiorstwa społeczne. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (Międzynarodowe Biuro Pracy, 2015) na całym świecie prawie 45% wszystkich miejsc pracy stanowią stanowiska wymagające niskich kwalifikacji. W rzeczywistości wiele stanowisk pracy wymagających niskich kwalifikacji wymaga umiejętności fizycznych, mechanicznych i komunikacyjnych. Spółdzielnie socjalne i przedsiębiorstwa społeczne zapewniają godną pracę. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób wykluczonych i bezbronnych.
Istnieją trzy opinie, które są szeroko dyskutowane:
- edukacja i uczenie się przez całe życie to główne klucze do ograniczenia bezrobocia, ubóstwa i wykluczenia społecznego.
- przedsiębiorczość społeczna może stworzyć nowe możliwości zatrudnienia dla dorosłych;
- ludzie powinni być aktywnie zaangażowani, inicjując własną działalność przedsiębiorczą, a nie tylko po to, żeby im mówiono, co mają robić. powyżej nasz projekt opiera się na dowodach i przemyśleniach.
- biorąc pod uwagę powyższe rozważania, nasza koncepcja projektowa opiera się również na wykorzystaniu nauki online w obszarach:
- doskonalenie i prowadzenie programu edukacyjnego.
- podnoszenie kwalifikacji własnych nauczycieli
- wpływ na aktywność społeczności lokalnej.
W tym projekcie partnerzy Konsorcjum są mocno zaangażowani w dzielenie się wiedzą, opracowywanie i przekazywanie innowacyjnych praktyk i wiedzy specjalistycznej w celu stworzenia ram edukacyjnych dla dorosłych o niskich kwalifikacjach w oparciu o interaktywne podejście do partycypacyjnego uczenia się online.
Wszyscy partnerzy będą dzielić się i przekazywać swoje kompetencje:
- Ekoinstytuto przeniesie swoje kompetencje w zakresie nauczania przedsiębiorczości, kształcenia osób dorosłych o niskich kwalifikacjach oraz e-learningu, zwłaszcza nauczania online.
- INSTYTUT ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI przeniesie swoje kompetencje z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zarządzania przedsiębiorstwem.
- Fundacja Zofii Zamenhof przekaże swoje kompetencje w obszarze edukacji dorosłych, szkoleń i ewaluacji procesów edukacyjnych.
- Epralima przeniesie swoje kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju, innowacji społecznych i wzmacniania pozycji osób dorosłych o niskich kwalifikacjach.
- COOPERATIVA DE INTERESTE PUBLIC przeniesie swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości oraz nowych praktyk i metod zarządzania.
- Spółdzielnia Socjalna zapewni wykorzystanie swojego doświadczenia w projekcie SocEnter przy prowadzeniu przedsięwzięcia klubu socjalnego.
Dywersyfikujemy naszą grupę docelową, czyli osoby dorosłe, jednak większość osób, nawet w szerokim przedziale wiekowym, może być w pełni aktywna zawodowo. Potrafią dostosować się do potrzeb rynku pracy. Wiemy jednak, że wiele zależy od osobowości danej osoby, np. procesu szkolenia i środowiska, w którym się żyje. Projekt powinien być realizowany na poziomie międzynarodowym z następujących powodów:
- aby stawić czoła problemom globalizacji, potrzebne jest ponadnarodowe podejście do przedsiębiorczości
- międzynarodowa mobilność i relacje mogą otworzyć możliwości biznesowe
- uczenie się przez internet to wymagający sektor, który wymaga wielosektorowych, ponadnarodowych wysiłków
- wartość tego projektu nie może mieć wyłącznie charakteru narodowego
- e-learning i wzmacnianie pozycji osób dorosłych o niskich kwalifikacjach to europejski cel
- szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego mogą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu w każdym kraju
- porównywanie badań społecznych w krajach UE jest bardzo ważne i prowadzi do lepszego rozwoju
- szerokie doświadczenie partnerów ekonomii społecznej powinno zostać przeniesione do różnych krajów
- dążenie do dalszego rozwoju przedsiębiorczości społecznej
- chęć doskonalenia metod pracy i szkoleń
- wziąć pod uwagę, że promowanie naszej działalności gospodarczej i społecznej może prowadzić do włączenia społecznego w różnych krajach UE