Prezentujemy rezultat nr 2 projektu
W ramach naszego projektu stworzyliśmy dedykowaną grupę na Facebooku poświęconą crowdsourcingowi. Zachęcamy do dołączenia do niej, aby wziąć udział w dyskusji, wymieniać się pomysłami oraz znaleźć chętnych do współpracy w Twoim projekcie:
Czym jest crowdsourcing i po co z niego korzystać?
Crowdsourcing polega na pozyskiwaniu pracy, informacji lub opinii od dużej grupy osób, które przesyłają swoje dane za pośrednictwem Internetu, mediów społecznościowych i aplikacji na smartfony https://www.investopedia.com/terms/c/crowdsourcing.asp. Termin powstał w 2006 roku, kiedy redaktorzy magazynu Wired, Jeff Howe i Mark Robinson, użyli go do opisania wykorzystania internetu do generowania i łączenia pomysłów https://www.wired.com/2006/06/crowds/.
All information related to the platform is posted on Epale https://epale.ec.europa.eu/pl/user/208531 and on Linkedin https://www.linkedin.com/in/zbigniew-d%C4%85browski-378bb5159/
Crowdsourcing opiera się na czterech podstawowych koncepcjach:
– zdobywanie wiedzy przez rozwiązywanie problemów,
– tworzenie nowej treści (jak w przypadku Wikipedii),
– głosowanie
– crowdfunding, czyli zbieranie funduszy przez małe wpłaty od dużej liczby ludzi.
Po co jest crowdsourcing?
– Crowdsourcing pozwala na wymyślanie nowych, kreatywnych pomysłów, które mogą nie być osiągalne w tradycyjnych ramach organizacyjnych.
– Korzystanie z wiedzy i doświadczeń ludzi z różnych środowisk i regionów pozwala na uzyskanie bardziej wszechstronnych i innowacyjnych rozwiązań.
– Dzięki crowdsourcingowi można osiągnąć rezultaty przy niższych kosztach, ponieważ angażuje się szerokie grono ochotników lub zewnętrznych ekspertów.
Gdzie można poszukiwać crowdsourcingu?
1. Amazon Mechanical Turk (MTurk) https://www.mturk.com/worker – Wirtualny rynek crowdsourcingu stworzony przez firmę Amazon. Usługa umożliwia zlecanie prostych zadań, takich jak weryfikacja ankiety, pisanie transkrypcji, czy sprawdzanie tłumaczeń.
2. Upwork https://www.upwork.com/ Platforma umożliwia przedsiębiorstwom zatrudnienie profesjonalistów do swoich projektów. Potencjalni pracownicy mogą za jej pomocą wysyłać CV, zarządzać projektami i przeglądać oferty pracy.
3. Istnieją także platformy crowdsourcingowe skupiające się na konkretnej dyscyplinie, np. na projektach kreatywnych. Przykładami takich platform są Crowdspring https://www.crowdspring.com/ oraz DesignCrowd https://www.designcrowd.com/. Klienci zgłaszają swoje pomysły na projekt logo, grafiki oraz innych elementów graficznych, a pracownicy z całego świata wysyłają swoje propozycje projektów.
4. HeroX https://www.herox.com/ oraz Wazoku Crowd https://www.wazokucrowd.com/ to przykłady platform poświęconych znajdowaniu rozwiązań problemów naukowych i biznesowych. Łączą one firmy ze społecznością innowatorów. Firmy publikują na niej swoje wyzwania (Challenges), na które poszukują kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań, a pracownicy zgłaszają swoje pomysły na ich rozwiązanie.
Nasza grupa crowdsourcingu :